TKP 1 Mayıs 2018

TKP 1 Mayıs 2018

 

1 Mayıs'ta 'Bu düzen değişmeli' diyenler İstanbul Maltepe'de TKP kortejinde buluştu. Kurulan kürsüden TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, TKG adına Ahmet Batur, sanatçı Orhan Aydın, metal işçileri adına Mustafa Tozkoparan, bilim insanı, aydın ve sanatçılar adına Cansu Fırıncı kitleye seslendi. Konuşmaların ardından kortej slogan ve marşlarla alana doğru yürüyüşe geçti. Miting sonrası TKP kortejine seslenen Okuyan, 'Daha yapacak çok şeyimiz var. Yeni etap 24 Haziran! Haydi çalışmaya' dedi. 

1 Mayıs'ın işçilerin sömürü düzenini değiştirme iradesiyle anlam kazandığının vurgulandığı konuşmaların ardından kortej, "Boyun eğme, memlekete sahip çık", "Kahrolsun sermaye egemenliği", "Fabrikalar, tarlalar, siyasi iktidar, her şey emeğin olacak" sloganları ve marşlarla alana doğru yürüyüşe geçti.

Sarı baretleriyle "Bu düzeni biz değiştireceğiz" pankartı arkasında yürüyen TKP'li işçi ve emekçilerin alana girişi coşkuyla karşılandı.

Mitingin ardından yeniden kurulan TKP kürsüsünden korteje seslenen Kemal Okuyan, "Daha yapacak çok şeyimiz var. Yeni etap 24 Haziran! Haydi çalışmaya" dedi.

Kemal Okuyan'ın konuşması için tıklayınız

Ankara'daki 1 Mayıs buluşmasına konuşan TKP MK Üyesi Devrim Koçak, "Yarın fabrikalara, işyerlerine, okullara, mahallelere döneceğiz. TKP seçimlere bu düzen değişmeli diyenlerin adaylarını sokacak. Yarından itibaren işimiz mahalle mahalle, fabrika fabrika sosyalizmi örgütlemek, 'bu düzen değişecek'i örgütlemektir. TKP sizleri kısa yoldan kurtuluşlara değil, sağcı adaylara değil tek bir yola çağırıyor, sosyalizm ve devrim yoluna çağırıyor. Partimizin cumhurbaşkanı seçimlerine adayını açıklıyorum, milletvekili seçimlerinde adayını açıklıyorum: Sosyalist devrim, sosyalist devrim!" dedi.

TKP MK üyesi Gülçin Uz Çanakkale'de bir konuşma yaptı. Uz konuşmasında, "Tarihte işçi sınıfı düzeni elinin tersiyle ittiği her örnekte kazandı. Ama düzen içi güçlere, düzen içi kaynaklara bakmaya devam ettiğindeyse hep kaybetti. Partimiz gücünü bu tarihsel referanslardan alıyor. Tam da bu yüzden 24 Haziran'da gerçekleşecek olan seçimlere yönelik olarak herkesten, düzen içi güçlerden tamamen farklı bir politika geliştiriyor." diyerek seçimde TKP'nin nasıl tavır alacağını anlattı. 

Eskişehir'de konuşma yapan TKP MK Üyesi Özgür Şen "Dünyanın en büyük yalanı işçi sınıfının düzen içi çözümlere ikna edilerek kitlesel bir şekilde meydanlara çıkarılacağı yalanıdır. Tam tersi olur. Şayet sınıf iktidarı hedeflerse, kendi iktidarı için siyaset yaparsa, kendisi için meydanlara çıkarsa aslında o zaman kalabalık olur. Düzen içi çözüm çaresizliktir" dedi. 

Antalya'da konuşma yapan TKP MK üyesi Erhan Nalçacı kitleye şöyle seslendi: “İşçi sınıfı devrimciliğini yitirdikçe daha çok kaybetti. Ne kadar düzen içi çözümlere razı olduysa iyice dibe çöktü. Düzen içi sahte alternatiflerin peşinden gittiyse kaybetti. Kimlik politikalarının peşinden gittiğinde çözüldü. İşçi sınıfı iktidarı istediği zaman güçlüdür. Bizden, toplumdan, emeğimiz ürünü olan bütün çalınanları geri istediğinde daha örgütlü, daha kararlı olur. Şimdiden kazanımlar elde eder. Sadece düzen içi kazanımlar hedeflediğinde hep kaybetmiştir." 

Mersin 1 Mayıs mitinginde konuşan TKP MK Üyesi Mehmet Kuzulugil "Yorucu bir gündü. Uzunca bir yolu yürüdük. Mücadele için yorulmak iyidir. Şimdi miting alanından çıktıktan sonra tekrar toplanıp, bir de burada sözümüzü söylüyorsak, uzun günün sonunda bir de bunun için yoruluyorsak, nedeni var. Uzun yürüyüşlerimizi kürsülerden yarın bir burjuva partisinden meclise girecek sendika ağalarını dinlemek için yapmıyoruz çünkü. 1 Mayıs herhangi bir bayram değil. İşçi sınıfı da herhangi bir “toplumsal katman” değil. Sömürülen, el konulan alınteri ile bütün zenginlikleri var ederken kendisi yoksulluğa sıklıkla işsizliğe mahkum edilen bir sınıf işçi sınıfı. Ve 1 Mayıs da onun sömürüyle mücadele günü. Sömürüye son vermek için verdiği iktidar mücadelesinin bayramı. Buradan başlayabiliriz" dedi. 

Geçen haftaki il örgütü açılışının ardından TKP, Artvin'de 1 Mayıs'a katıldı. Artvin Atapark önünde toplanan TKP korteji miting alanına yürüdü. Artvin'de ilk kez 1 Mayıs'a katılan TKP'ye halk büyük ilgi gösterdi.

Başta Berlin, Münih, Hannover, Stuttgart olmak üzere farklı kentlerde KKE (Yunanistan Komünist Partisi) ve DKP'yle (Alman Komünist Partisi) birlikte komünist bloklar oluşturularak 1 Mayıs'a katılan Türkiye Komünist Partisi - Almanya Örgütü, faşizmin ve sağ popülizmin gözle görünür şekilde arttığı Almanya'da işçi sınıfı siyasetini alanlara taşıdı. Alanlarda açılan parti standlarına ve üçüncü sayısı çıkan Boyun Eğme Almanya'ya yoğun ilgi gösterilirken, her yıl biraz daha içi boşaltılmaya çalışılan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Türkiye Komünist Partisi Almanya Örgütü, "Patronların diktatörlüğüne karşı ekmek ve iktidar talebiyle örgütlen!" çağrısında bulundu.