Boyun Eğme: Kadınlar Kazanacak Siz Kaybedeceksiniz

Boyun Eğme: Kadınlar Kazanacak Siz Kaybedeceksiniz

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme’nin 257. sayısında Erdoğan’ın bir gece kararıyla feshettiği İstanbul Sözleşmesi ve Türkiye’nin pek çok kentinde feshi protesto etmek için sokaklara dökülen kadınların eylemleri yer alıyor.

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme’nin 257. sayısı “Kadınlar Kazanacak Siz Kaybedeceksiniz” manşetiyle bugün okuyucuyla buluşuyor.

AKP’nin sözleşmeyi nasıl imzaladığına ve neden şimdi feshettiğine dair siyasi bir değerlendirme ile Bilim ve Aydınlanma Akademisi’nin bu hafta başında yayınladığı “Türkiye’de Kadın Cinayetlerinin Nedenleri ve Öneriler” başlıklı rapor da bu haftaki Boyun Eğme Dergisi’nde.

TÜRKİYELİ VE GÖÇMEN EMEKÇİLER HUKUKÇULARLA BULUŞTU

Boyun Eğme’de bu hafta Türkiyeli ve göçmen tekstil işçileri ile avukatların buluştuğu bir söyleşi yer alıyor. Moderatörlüğünü bir tekstil işçisinin yaptığı söyleşiye katılanlar çalışma koşullarını anlatıyor, avukatlarsa tekstil işçisi için hukuki bilginin anlamını ve örgütlülüğe olan ihtiyacı vurguluyor.

“MANİFESTO” OYUNU DÜNYA PRÖMİYERİNİ YAPACAK

Karl Marx ve Friedrich Engels’in eseri Komünist Manifesto’yu tiyatroya uyarlayan yönetmen Harun Güzeloğlu ve oyuncu Cansu Fırıncı, “Manifesto” oyununu Boyun Eğme’ye anlattılar.  Manifesto, 21 Nisan 2021 saat 21.00’de dünya prömiyerini yapmaya hazırlanıyor.

İŞTEN ÇIKARMAK YASAK, ZORLA İSTİFA SERBEST!

Emek-Sermaye sayfalarında bu hafta, AKP’nin 2018 yılında “taşeronu bitiriyoruz” diyerek yaptığı kadro oyununun kamudaki işçilere yansımaları ele alınıyor. Bir seçim vaadinden öte gitmeyen düzenlemenin işçileri nasıl mağdur ettiğini, yedi aydır eylemde olan Bakırköy Belediyesi işçileri ve üniversite hastanelerindeki işçiler anlatıyor. Birlik Sendikası’nda örgütlenen A101 işçilerinin sorunlarını ise sendika avukatı Boyun Eğme sayfalarına taşıyor. 

İşçinin Hukuk Köşesi’nde bu hafta, bir patron kurnazlığı ve zorbalığına dönüşen istifa konusu ele alınıyor. 

Boyun Eğme dergisini mahallenizdeki semt evlerinden, TKP bürolarından, NHKM’lerden ve kitabevlerinden edinebilirsiniz.