Boyun Eğme: Bağımsız Bir Ülke İstiyoruz

Boyun Eğme: Bağımsız Bir Ülke İstiyoruz

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme’nin 246. sayısı, “Bağımsız Bir Ülke İstiyoruz” manşetiyle bugün okuyucuyla buluşuyor. 

Geçtiğimiz hafta TKP’nin yaptığı savunma sanayiinin devletleştirilmesi çağrısının incelendiği sayfalarda, NATO’nun dünü ve bugünü, Türkiye’nin savunmadaki dışa bağımlılığı ve militarizm başlıkları da inceleniyor.

#UMUTASESOL

Boyun Eğme dergisinin bu haftaki sayısı, 19 yaşındaki gencecik bir komünistin arkasından sürdürülen mücadeleyi de sayfalarına taşıyor. Geçtiğimiz yaz bir trafik cinayeti sonucu yaşamını yitiren Umut’un ardından yükseltilen “Umutasesol” sözü hem bisikletlilerin trafikte görünürlüğünü arttırmayı hem de bisikletli ölümlerin üstünün örtülmesine engel olmayı amaçlıyor. 

KÖLE KUL AMELE VE İSTANBUL

Akademisyen yazar Kaya Tokmakçıoğlu, Yazılama Yayınları’ndan geçtiğimiz günlerde çıkan ve İstanbul’un mücadele geçmişini konu alan Köle Kul Amele kitabını Boyun Eğme okurları için anlatıyor. 

KÜLTÜR, SANAT, EMEK, MÜCADELE

Pandemi boyunca işsiz kalan ve enstrümanlarını satmak zorunda kalan kültür sanat emekçileri, Türkiye’nin pek çok kentinde bir yandan dayanışma ağlarında yan yana geliyor, bir yandan da sendikalaşıyor. Boyun Eğme bu haftaki sayısında kültür sanat emekçilerinin mücadelesi ve Patronların Ensesindeyiz Ağı’nın 2020’de pek çok işçiye umut olan kazanımları var. 

Bu hafta İşçinin Hukuk Köşesi’nde ise, işçilerin 2021 yılındaki asgari ücret, nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneğine ilişkin soruları yanıtlanıyor.

Boyun Eğme dergisini mahallenizdeki semt evlerinden, TKP bürolarından, NHKM’lerden ve kitabevlerinden edinebilirsiniz.