Karaçoban'da Nâzım Hikmet Buluşması

Karaçoban'da Nâzım Hikmet Buluşması

Erzurum Karaçoban TKP İlçe Temsilciliği'nde, Nâzım Hikmetin doğumunun 118. yılı için düzenlenen etkinlikte, Karaçobanlı emekçiler bir araya geldi. Oyuncu Cansu Fırıncı'nın konuşmacı olduğu buluşmada ülkeye, sanata ve insana dair bir söyleşi gerçekleşti.

"Bu topraklara yabancı olan Nâzım değil, bu ülkenin patronlarıdır"

Türkiye'de patronların ülkenin bir yarısını önemsemediğini, bilmediğini, hatta ilgilenmediklerini ifade eden Fırıncı, Nâzım Hikmet'in şiirlerinde ise memleketin her karış toprağına, Erzurum'dan İstanbul'a, emeğin ve umudun görülebileceğini ifade etti. Bugün Türkiye'de insanların iki temel ayrışma yaşadığını ifade eden Cansu Fırıncı, "Memleketten umudunu kesenler ve mücadele etmeyi bırakanlar ile memleketten umudu kesmeyip mücadele edenler arasında bir ayrım var bugün. Bizlere düşen ise umudu, aydınlanmayı, emekten yana mücadeleyi büyütmektir. Bugün bunun için buluştuk, burada bunun için bir araya geldik" dedi.

Ülkede emekten ve emekçilerden kopuk bir sanat ve sanatçı kavramı yaratılmaya çalışıldığını, sansürlerin ve yasaklamaların buna göre düzenlendiği bir ortamda sanatçıların boyun eğmeyerek emekçi halkın mücadelesine omuz vermesi gerektiğini söyleyen Fırıncı örgütlü bir halkın aynı zamanda sanatın özgürce üretilmesinin zeminini oluşturacak, sanatçıların para babalarına karşı dik durmasını sağlayacak yegane yol olacağını ifade etti.

Sermaye düzenin bugün hala Nâzım'dan korktuğunu, hala sömürü düzeni için bir tehdit olarak gördüğünü, bu nedenle Nâzım'ı anlatan ya da Nâzım'ın kaleminden eserlerin yasaklandığını ifade eden Fırıncı, Nâzım Hikmet, Yılmaz Güney, Orhan Kemal ve daha bir nice emekten yana sanatçının bugün hala güncel olduğunu ifade etti

Deniz Gezmiş Kitaplığı için dayanışma sürüyor

Karaçoban'da sosyalizm için verilen mücadelenin bir kıvılcımla başladığını ifade eden TKP Karaçoban İlçe Temsilcisi Engin Kuş; "Evet her şey bir kıvılcımla başladı ama kıvılcımlar içimizi ısıtmaya yetmiyor artık. Bu kıvılcımları büyütmek ve karanlığa karşı kocaman bir yangına dönüştürmektir görevimiz. Bu yüzden de ilmek ilmek ördüğümüz mücadele hem çok uzun soluklu hem de kıymetli bir mücadeledir" dedi.

Geçtiğimiz ay çağrısı yapılan "Deniz Gezmiş Kitaplığı" dayanışmasının devam ettiğini, Türkiye'nin dört bir yanından kitap için katkı beklediklerini ifade eden Engin Kuş "şimdilik 1000'e yakın kitap geldi. Kitaplıklarımızı yaptık, kurduk buradaki emekçi arkadaşlarımızla, ama bu yetmez, burası için ilçenin en donanımlı kütüphanesini kurmak hedefindeyiz, dayanışmamız devam ediyor" diyerek kampanyaya tekrar çağrıda bulundu. 

Kıvılcımla başladık, büyütüyoruz, büyüyoruz...

TKP PMK üyesi Özkan Öztaş ise Karaçoban ile başlayan mücadelenin bugün tüm bölgeye yayılması için emek verdiklerini ifade ederek TKP'nin 100. yılında bölgede bir çok Karaçoban var edeceklerini, ilçe temsiliciliğinde aydınlanma için buluşmaların ve sunumların devam edeceğini belirtti. "Bizleri bugün yalnız bırakmayan sanatçı dostumuz Cansu Fırıncı'ya teşekkür ederiz. Bizlere emekçi dostu sanatçıların duruşuna dair kıymetli bir örnek gösterdi. Biz ise burada kalmayıp  ilerleyen zamanlarda daha büyük buluşmalar için kendisini tekrar konuk etmek için söz vermiş olalım" diyerek sözlerini tamamladı.

Etkinlik söyleşi ve sunumların ardından okunan Nâzım Hikmet şiirleriyle sona erdi.