Boyun Eğme: Sermayeye Saray Sofrası, Halka Kuru Ekmek

Boyun Eğme: Sermayeye Saray Sofrası, Halka Kuru Ekmek

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme’nin 244. sayısı “Sermayeye Saray Sofrası, Halka Kuru Ekmek” manşetiyle bugün okurlarıyla buluşuyor. Emekçilerin zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı asgari ücret için, bu yıl üç bin küsür lira öneriliyor. Peki bu miktarları kim, neye göre belirliyor?

Kuru ekmeğin meclis tutanaklarına geçtiği, Çalışma Bakanı’nın “Türkiye’de yoksulluk yok” diye açıklama yaptığı bugünlerde, bir yandan da asgari ücret görüşmeleri devam ediyor. Emekçilerin zorunlu ihtiyaçlarını bile karşılayamadığı asgari ücret için, bu yıl üç bin küsür lira öneriliyor. Peki bu miktarları kim, neye göre belirliyor? Asgari ücretle bir emekçi kaç gün geçinebiliyor ve asgari ücret tüm emekçileri nasıl etkiliyor? Tüm bu soruların yanıtları bu hafta Boyun Eğme’de.  

KENTLER HALKINDIR

Bu hafta TKP’nin “İnşaat Sektörü Devletleştirilmelidir” talebini kapak konusu yapan dergi, yalnız kamu ihalelerinde ilk ona giren “beşli çete”nin değil, halkın vergileri ile hayata geçirilen konut projelerinin, fabrikaların, limanların, rafinerilerin, orman arazilerinin ve maden tesislerinin tamamının da bedelsiz olarak kamulaştırılması gerektiğini belirtiyor. Sağlıklı konutlarda yaşamanın anayasal bir hak olduğunu vurgulayan Boyun Eğme, Koç ve Sabancı’nın şimdiden araziler kapattığı Kanal İstanbul yağmasına ve deprem başlığına da değiniyor. 

HER ZAMAN GENÇ KALMAK İÇİN: ÖRGÜTLÜ MÜCADELE

Boyun Eğme sayfalarında bu hafta Türkiye Komünist Gençliği var. Geçtiğimiz günlerde KYK kredi borçlarının iptali ve bursların yükseltilmesi için bir imza kampanyası başlatan TKG, komünist gençlerin pandemi dönemini dayanışma ve üretimi artırmak için nasıl değerlendirdiklerini de anlatıyor.  

BİLİM ÜRETMEK DE MÜCADELEDİR 

Boyun Eğme’nin bu sayısında, güncel aşı raporuyla, soL TV’de düzenli olarak yaptığı bilim ve aydınlanma programlarıyla, ve Engels’in doğum gününde yayınladığı Engels ve Bilimde Diyalektik belgeseliyle Bilim ve Aydınlanma Akademisi de var. Akademinin düzenli oalrak çıkardığı hakemli dergi Madde, Diyalektik ve Toplum’un da tanıtıldığı sayfalarda, 12 Aralık - 2 Ocak arasında gerçekleştirilecek İnsan Evrimi Okulu’ndan da bahsediliyor.

PATRONLARA TEŞVİK: YOK MU ARTIRAN

Bu hafta Emek-Sermaye sayfalarında son birkaç yıldır kriz bahanesiyle patronlara hangi yollardan kaynak aktarıldığı inceleniyor. Asgari ücret meselesini Boyun Eğme sayfalarında değerlendiren işçiler, “Rakam belli, tartışmalar oyundan ibaret” diyor. 

İşçinin Hukuk Köşesi'ndeyse bu hafta emekçilerin asgari ücretle ilgili soruları yanıtlanıyor. 

Boyun Eğme dergisini mahallenizdeki semt evlerinden, TKP bürolarından, NHKM’lerden ve kitabevlerinden edinebilirsiniz.