Sınıf kardeşlerimizi aç gözlü patronlara yedirmeyeceğiz

 

İstanbul’da sağanak yağmurun su baskınlarına neden olduğu gün komi olarak işe girdiği dürümcüde motosikletle sipariş teslimatına yollanan ve geçirdiği kaza sonucunda 16 yaşında yaşamını yitiren Burak Demir için kendileri de motokurye olarak çalışan arkadaşları toplanarak bir açıklama yaptı.

Arnavutköy Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan kalabalıkta motokurye olarak çalışan gençlerin yanında, Burak’ın ailesinden ve yaşadığı mahalle çevresinden pek çok insan yer alıyordu.

DÜŞÜK ÜCRETLERLE ÇALIŞMAYA MECBUR BIRAKILIYORLAR

Toplanan motokuryeler Burak’ın ölümünün yarattığı acıyı dile getirirken, Musa Usta işletmesinin patronunu, tüm patronların temsilcisi olarak hedefe koydular.

Burak’ın ölümü ilk değildi. Sigortasız şekilde uzun saatler boyunca düşük ücretlerle çalıştırılan, yaptıkları işin barındırdığı tehlikelere hiç uygun düşmeyen ekipmanlarıyla çalışmaya zorlanan motokuryeler, sömürülüyor ve ölüyordu!

Açıklamada iş yerlerindeki denetimlerin artırılması, 18 yaş altındaki çocukların çalıştırılmaması, sigortasız, ehliyetsiz çalışmanın önüne geçilmesi gibi talepler dile getirilirken, insani ve güvenlikli çalışma koşulları için patronlara karşı örgütlenme çağrısı da yapıldı. “Güvenli çalışma, sigortalı iş istiyoruz”, “patronun kâr hırsına, müşteri baskısına, insanlık dışı çalışma koşullarına boyun eğmeyeceğiz”, “Burak’ı kaza değil, patronların kâr hırsı öldürdü”, “kaza değil cinayet” yazılı dövizler taşınan eylem, “işçilerin birliği patronları yenecek”, “kaza değil cinayet”, “işçilerin katili patron düzeni” sloganları ile sonlandırıldı.

‘HUKUKİ SÜREÇ ÇOK YAVAŞ İLERLİYOR’

Patronların canına sebep olduğu Burak Demir’in babası Murat Demir, eylemin sosyal medya üzerinden motokurye çalışanlar tarafından örgütlendiğini belirtirken, burada sadece bir anma için değil ağır çalışma koşulları altında çalışan motokuryelerin sorunlara dikkat çekmek için de bir araya geldiklerini ve oğlu Burak’ın başına gelenin başka kimse tarafından yaşanmamasını istediklerini ifade etti.

Yaşanan iş cinayetinin hukuki olarak takip ettiklerini ve adalet yerini bulana kadar sürecin takipçisi olacaklarını söyleyen baba Demir, hukuki sürecin çok yavaş ilerlediğini ve avukatlar dahil bilgi almakta çok zorlandıklarına dikkat çekti