SİMO Tekstil işçileri örgütlenerek kazandı

Çiğli Organize Sanayi’de bulunan ve Zara, Bershka, M&S, Esprit, Tesco, Next gibi markalara üretim yapan Sun Tekstil’in fasonu SIMO Tekstil işçileri 26 Ekim günü işten atıldı. İşten çıkarılan işçilerin 2 aylık maaşları, primleri, tazminatları, senelik izinleri ödenmedi.

Patronun rahat, işçilerin güvensiz olduğu bir zamanda Patronların Ensesindeyiz’e ulaştılar. 8 Kasım günü küçük bir grup olarak PE ile görüşen işçiler, daha fazla işçinin katılımıyla bir toplantı yapmak üzere ayrıldılar. Yapılan toplantıdan mücadele etme ve haklarını sonuna kadar arama kararıyla çıkan işçilerin ilk kazanımı 15 Kasım’da maaş alacaklarının büyük kısmının ödenmesi oldu. Geri kalan hakları için 18 Kasım’dan itibaren fabrikanın önünde direnişe geçtiler.

PE Ağı içinde kendi komitelerini kuran ve temsilcilerini belirleyen işçiler PE avukatları ve komite sözcüsüyle birlikte SIMO Tekstil patronu ve üst işveren konumunda olan SUN Tekstil patronuna çağrı yaptı. Önce kaçınan patronlar sonra PE Ağı ve işçilerle görüşmeyi kabul etti. Görüşmelerde işçilerin talepleri SUN Tekstil’e iletildi. İşçiler SUN Tekstil’in önünde kalabalık bir eylem gerçekleştirdi. Bunun üzerine SUN Tekstil patronları işçi alacaklarının küçük bir kısmını verebileceklerini bildirdi. İşçiler bu teklifi reddetti. Markaların önünde bildiri dağıtma kararı alan işçiler, ZARA Alsancak mağazasının önünde kalabalık bildiri dağıtımı gerçekleştirdi.

İşçilerin kararlı tutumu sürünce SUN Tekstil geri adım attı. Kıdem, maaş alacakları, senelik izinler gibi başlıkların büyük kısmını ödeyebileceğini bildirdi. Bu teklif işçiler tarafından kabul edildi. Geri kalan hakları için de dava açacaklarını duyuran işçiler, Boyun Eğme yayına hazırlandığı sırada bu kazanımı davulla-zurnayla kutlamaya hazırlanıyordu.