Boyun Eğme 247

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme’nin 247. sayısı, “Üniversiteler AKP’ye Teslim Olmayacak” manşetiyle bugün okuyucuyla buluşuyor. Geçtiğimiz hafta boyunca ülke gündeminden düşmeyen Boğaziçi Üniversitesi’ndeki AKP’li rektör direnişini kapağına taşıyan dergi, kapitalizmde üniversitelerin nereye oturduğundan düzen muhalefetinin bu atamayı nasıl değerlendirdiğine dek, konunun tüm yönlerini detaylı biçimde ele alıyor. 

İNADINA LAİKLİK

Boyun Eğme dergisinin bu hafta ele aldığı bir diğer güncel başlık ise, CHP’li Fikri Sağlar’ın türbanlı başsavcı açıklaması sonrası CHP’nin de dahil olduğu gericilik yarışı. Sermaye sınıfının ihtiyaçları doğrultusunda CHP’nin laiklikten nasıl uzaklaştığını gözler önüne seren Boyun Eğme, gericiliğin üzerini örttüğü tüm gerçeklere karşı laikliğin emekçiler için vazgeçilmez bir teminat olduğunun da altını çiziyor.     

GÜLTEPE’DE DAYANIŞMA BÜYÜYOR

Boyun Eğme bu hafta okurlarını, dar ve karanlık sokakları, üst üste yığılmış gecekondularıyla yoksulluk ve işsizliğin kol gezdiği İzmir Gültepe’deki Çınartepe Semt Evi’ne götürüyor. Belediyenin unuttuğu, düzen partilerinin seçimden seçime hatırladığı bu semtte Çınartepe Semt Evi, pandemiyle birlikte artan yoksulluğa karşı emekçilerin günlük ihtiyaçlarını karşılamak için bebek bezinden maskeye, kışlık giysiden gıda maddelerine kadar uzanan bir dayanışmaya öncülük ediyor. 

KOD29, UZAKTAN ÇALIŞMA VE HENDEK’TEKİ DAVA

Boyun Eğme’nin Emek-Sermaye sayfalarında bu hafta, patronların pandemi sonrası için de kalıcılaştırmayı arzuladığı uzaktan çalışma biçimi ve Temmuz ayında 7 işçinin hayatını kaybettiği, 127 işçinin de yaralandığı Çoşkunlar Havai Fişek Fabrikası patlamasının ilk duruşması ele alınıyor. TKP’li hukukçuların da yer aldığı kalabalık bir avukat topluluğu tarafından takip edilen dava, patlamadaki ihmaller zincirini ve işçi yakınlarının adalete nasıl da güveninin kalmadığını gözler önüne seriyor. 

Bu hafta İşçinin Hukuk Köşesi’nde ise, patronların işçileri tazminatsız işten çıkarmak için kullandığı SGK’nın 29 numaralı kodu ele alınıyor.  

Boyun Eğme dergisini mahallenizdeki semt evlerinden, TKP bürolarından, NHKM’lerden ve kitabevlerinden edinebilirsiniz.