Boyun Eğme 194

Rusya niye geri gönderiyor?

Gündemimizden hiç düşmez: Rusya şu kadar ton domatesi geri gönderdi. 

“Ruslar bize düşman o yüzden böyle yapıyorlar” diyerek geçiştirilirdi. Herhalde çok kişi de “Avrupalılar da böyle, oysa yıkasalar bi’ şeycik olmaz” diye de düşünmüştür.

Oysa bütün bu geri göndermelerin, çok açık ve basit iki nedeni var.

Birincisi, ülkemiz tarımı zehirli kimyasalların kuralsız ve bilinçsiz biçimde kullanılmasından mustarip. Böyle olunca ihraç edilen sebze ve meyve de denetlendiğinde kolaylıkla “sorunlu” çıkabiliyor.

İkincisi, Rusya’da Sovyetler Birliği’nden devralınmış çok ciddi bir kamu denetimi var. İthal edilen ürünle bitmiyor, içeride pazara sürülen ürün de denetleniyor. Her aşamada...

Sosyalizm: Ucuz gıda ve devlet denetimi

Büyük market zincirleri, perakende tekelleri piyasaya hâkim olmuş durumda. Üreticiden ucuza alıyorlar, pazarda tekel oldukları için fiyatı belirliyorlar. Ucuza sattıkları da söylenebilir: Pazarcılar bile onlardan şikâyetçi oluyor, piyasayı düşürdükleri için. Her şey tek merkezde toplandığı için denetim yapılabiliyor, dağıtım planlanıyor.

Tabii sonuçta tüm bunlar daha fazla kâr, daha fazla kazanç için yapılıyor.

Sosyalizm bugün büyük zincirlerin yaptıklarını çok daha büyük ölçekte ve halk için yapmıştı. “Önünde kuyruk vardı” diye karikatürleştirilirdi. Sovyetler Birliği’nin perakende satış organizasyonu halka ucuz ve denetlenmiş gıda sağlıyordu. 

Ispanağa ne oldu?

Yüzlerce yurttaş birden çok ilde yedikleri ıspanak yüzünden hastalanarak hastanelerin acil servislerine koştu. Belirtileri, olası zehirlenme nedenlerini toplamak Sağlık Bakanlığı için çok kolay. Hastaların yedikleri yemeklerden örnekler alarak tahlil etmek, gerçek zehirlenme nedenini detaylı bir biçimde ortaya çıkarmak için bütün imkânlar var.

Nitekim zehirlenme vakalarıyla ilgili açıklama da yapıldı: Ot karışmış!

Bu açıklamanın inandırıcı olabilmesi için yapılması gereken şey basitti: İnceleme raporlarının kamuoyuna açıklanması. Yapılan tetkiklerin meslek kuruluşlarının da ulaşabileceği şekilde paylaşılması.

Yapılmadı. Peki, ıspanağa ne oldu?İndir