Bize dinde reform değil laiklik lazım

Siyasal İslam’ı kontrol eden devlet modeli laikliğin alaturka uygulaması haline geldi. Ve şimdi devleti kontrol eden İslam aşamasına geçtik. 
21. Yüzyıl Türkiyesi’nde bu modelin de krize girmesi kaçınılmazdı. Şimdi, laikliğin yokluğunda dinde güncelleme tartışması yapılıyor. Oysa, dinde ne reform mümkün ne de herhangi bir güncelleme. Tek çözüm yolu var: laikliği ve cumhuriyeti “güncellemek”…
Artık topluma sonuna kadar laik bir cumhuriyetin eşitlikçi sürümünü yüklemenin tam zamanı.
Nurettin Yıldız, Cübbeli Ahmet, Alparslan Kuytul gibi isimlerle gündem olan fetva skandallarının ardından devletin İslamcıları, İslamcı tarikat ehlini daha fazla taşıyamayacağını anladı. En yetkili ağızdan İslamcılara kendilerine çeki düzen verme uyarısı geldi. Gerçekten de durum vahim. Kız çocukları ile evlenme yaşını üçe-beşe indirenler, annesinin diz kapağından tahrik olanlar... Laikliğin tepelenmesinin yarattığı dini özgürlük ortamında, sırat köprüsünde yanmayan terlik bile icat edildi.
Bu boşboğazlıklar İslam’ın üzerindeki kutsal örtüyü epey yıprattı. Bu yıpranma, dinin ahlak kaynağı olma iddiasını ters yüz etti. Tayyip Erdoğan’ın ölçüsüz açıklamaları yapanları hedef alması ve İslam’ın güncellenmesi gereğinden söz etmesi bunun sonucu oldu. 

 

Devamı Boyun Eğme'de...