Trump'ın Küba politikası çaresizliğin ürünüdür

Trump'ın Küba politikası çaresizliğin ürünüdür

ABD Başkanı Donald Trump, 16 Haziran 2017’de eski Başkan Obama’nın Küba’yla ikili ilişkileri geliştirme politikasını ilga ettiğini duyurarak Küba’ya karşı yeni hükümet politikasını açıkladı.

Trump’ın açıklaması yalnızca yalan ve çarpıtmalara dayalı içeriğiyle değil, yoz burjuva siyaset kültürünün tüm öğelerini barındıran kibirli, gösterişçi, sakil ve tehditkar üslubuyla da tarihe kara bir leke olarak geçecektir.

Trump’ın yeni Küba politikasına dayanak yaptığı yalan ve çarpıtmaların merkezinde, Küba’da insan haklarının ve siyasi özgürlüklerin ihlal edildiği iddiası yer almaktadır. İflah olmaz bir antikomünist muhayyilenin ürünü olan bu iddia, Küba’nın göz kamaştıran gerçekleri karşısında kadüktür. Küba halkının insan hakları ve siyasi özgürlükler bakımından sahip olduğu kazanımlar günümüzün en ileri örneklerini teşkil etmektedir. Gezegenin her santimetrekaresindeki kan ve gözyaşında dahli olan emperyalist ABD’nin devlet başkanı, Küba halkına ne hamilik yapma, ne de ders verme ehliyetindedir.

Trump, “Küba’yı özgürleştirmek” için ablukayı sıkılaştıracağını, turizm yasaklarını güçlendirileceğini ve Devrim karşıtı yıkıcı faaliyetlere verilen desteği artıracağını ilan etmiştir. Emperyalist ABD dönüp dolaşıp aynı ezberlere, çoktan iflas etmiş olan politikalara sarılmaktadır. Müflis politikalara mahkumiyet çaresizliktir. Trump’ın kabadayı üslubu ABD emperyalizminin çaresizliğini örtememektedir.

Yenilgiye mahkum bir politikadan ancak nefret ve hırstan aklını kaybetmiş olanlar heyecan duyabilir ve öyle olmuştur. Trump’ın, “yeni” politikasını ilan etmek için karşıdevrimci Küba diasporasının çöreklendiği Miami kentini seçmesi tesadüf değildir. Ancak Pandora’nın kutusu açılmış, Küba’nın direngen gerçekleri bu coğrafyaya da ulaşmıştır. Küba kökenli ABD yurttaşlarının bile büyük çoğunluğu ablukanın kaldırılmasından yanadır.

Egemen bir ülke olan Küba’nın geleceğine yalnızca Küba halkı karar verebilir. Küba halkının kararı açıktır: Devrimi savunmaya, ülkeye uygulanan iktisadi, ticari ve finansal abluka ortadan kalkıncaya ve ABD’nin Guantanamo üssü tarafından işgal altında tutulan topraklar gerçek sahiplerine iade edilinceye kadar mücadeleye devam edecektir.

Türkiye Komünist Partisi, kardeş Küba halkı ve Küba Komünist Partisi’yle dayanışma içinde olacağını ilan eder.

Yaşasın Küba Devrimi!

Yaşasın Sosyalizm!

 

Türkiye Komünist Partisi
Merkez Komite

19 Haziran 2017