Haziran Direnişi'nin ardından dört yıl geçti... Boyun Eğme!

Haziran Direnişi'nin ardından dört yıl geçti... Boyun Eğme!

Bu ülke, bu halk boyun eğmez. Çürüme bir gerçekliktir, gericilik büyük bir güçtür, haksızlık, hırsızlık ve zulmün güçlü kaleleri vardır. Ama direniş, bu ülkenin tüm bunlara boyun eğmeyeceğini göstermiştir. 31 Mayıs gecesi saat 21.00’de Kadıköy’de Süreyya Operası önünde buluşacağız. İlerici halkımızı bu buluşmada bizlere katılmaya çağırıyoruz.

2013 Haziran’ında ülkenin her tarafında, meydanlarda, sokaklarda, okullarda ve evlerde direnen milyonlarca kişi, bu ülkeye giydirilmek istenen deli gömleğini parçalayıp atmıştır.

Haziran Direnişi, benimsediği ana sloganda denildiği gibi bir bitiş değil, yeni bir başlangıçtır.

2013 Haziranı’nda direnen halk bir zafer kazanmamıştır. Devam eden mücadelenin bir uğrağı olarak Haziran Direnişi bir zaferle sonuçlanmamıştır.

Ama direniş, ülkemizle ilgili bazı tartışmalara nokta koymuştur.

Bu ülke bir şeriat devletine ya da şimdi unutulan deyişle bir Yeni Osmanlı’ya dönüştürülemez. Buna izin vermeyecek birikim topraklarımızda mevcuttur.

Bu ülke, bu halk boyun eğmez. Çürüme bir gerçekliktir, gericilik büyük bir güçtür, haksızlık, hırsızlık ve zulmün güçlü kaleleri vardır.

Ama direniş, bu ülkenin tüm bunlara boyun eğmeyeceğini göstermiştir.

Haziran Direnişi, solun, sosyalizmin özgürlükçü, eşitlikçi, paylaşmacı değerlerinin halkın bağrında nasıl filizlendiğini, nasıl topluma derinlemesine nüfuz etmiş olduğunu da göstermiştir.

Ötesi mücadeledir.

Haziran Direnişi’ni anmak, yorumlamak ya da tekrarlamak...

Bugün yapılması gereken bunların hepsinden farklıdır. Yapılacak olan bellidir: Mücadeleye devam etmek.

Türkiye Komünist Partisi, kendi devrimci hedeflerine yürüyüşü ile birleştirdiği, halkımızın ve insanlığın ileri kazanımları açısından mutlak bir olanak olarak gördüğü, bütün gücü, örgütlülüğü ve örgütlülüğünden gelen yetenekleriyle içinde yerini aldığı Haziran Direnişi’nin 4. yılını halkımız ve büyük insanlık ailesi adına kutlamaktadır.

Haziran Direnişi’nin özgürlükçü olduğu kadar eşitlikçi, paylaşmacı olan değerleri işçi sınıfının iktidar mücadelesinde, sosyalist iktidar mücadelemizde yaşam bulmaktadır.

Tüm Türkiye’de ve İstanbul’da yıldönümünü hatırlatan, onu yücelten tüm eylem ve etkinlikleri, bu eylem ve etkinlikler içinde yer alan insanlarımızı saygıyla selamlıyoruz.

31 Mayıs gecesi saat 21.00’de Kadıköy’de Süreyya Operası önünde buluşacağız. İlerici halkımızı bu buluşmada bizlere katılmaya çağırıyoruz.

 

Türkiye Komünist Partisi
İstanbul İl Örgütü