Bu referandum nasıl yapılacak?

Bu referandum nasıl yapılacak?

İki gün içinde Başkanlık sisteminin oylanacağı referandumla ilgili "hayır" çalışması yapan 42 TKP üyesi gözaltına alındı. Hem oylama yapılacak, halk karar verecek diyen hem de seçeneklerden birinin sesini kısmaya çalışan AKP'nin tavrı, sandık konusundaki güvensizliği artırmaktan ve referandumun kendisini gayrimeşru hale getirmekten başka bir sonuç vermez. "Hayır" çalışmasındaki kararlı tavrımızı ise hiç değiştiremez.

Türkiye, bitmiş siyasi ömrünü ülkenin kaderiyle birleştirmeye çalışarak tehlikeli bir kumar oynayan bir despotun kaprisleriyle, emperyalistlerin bu kumarda kime oynayacağını merakla bekleyen düzenin cici muhalefeti arasına sıkıştırılmış bir referandum sürecine girmiş görünüyor. 

Bu yüzden "hayır" demekle yetinmiyor, aynı zamanda "yeter!" diyor, emekçileri örgütlü mücadeleye çağırıyoruz.

Başkanlık sisteminin oylanacağı referandumla ilgili bildirimizi ülkenin dört bir yanında halka ulaştırmaya çalışırken Ankara’da 26, Çanakkale’de 10 ve Adana’da 6, toplam 42 TKP üyesi  yoldaşımız 2 gün içinde tamamen hukuksuz ve gayrimeşru bir şekilde gözaltına alındı.

Eğer hayır çalışması yapılmasın istiyorsanız açıkça söyleyin ve yalnızca evet seçeneğini koyun sandığa....

Sonra da bunun sonuçlarına katlanın!

Ama hem seçim yapacağız hem de bizden başkasını konuşturmayacağız deyip buna inanıyorsanız aldanıyorsunuz... 

Bir yandan halk iradesi, seçim, referandum lafları edip, bir taraftan seçeneklerden birinin sesini kısmaya çalışan AKP'nin tavrı, sandık konusundaki güvensizliği artırmaktan ve referandumun kendisini gayrimeşru hale getirmekten başka bir sonuç vermez. Hayır çalışmasındaki kararlı tavrımızı ise hiç değiştiremez.

TKP kararlılıkla sürdürdüğü mücadelesinden geri adım atmayacak, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işçi sınıfının sesi olmaya devam edecek.

Türkiye Komünist Partisi Merkez Komite