TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ
TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ

Açıklamalar

24.03.2017

Halk sevgisi, yurt sevgisi, adalet ve hak arayışı, gerektiğinde insanın canını ortaya koyduğu ideallerdir. Ancak bizim Cumhurbaşkanı Erdoğan için, Türkiye'nin zengin patron sınıfı için, uluslararası tekellerin çıkarları için verecek bir damla kanımız yok, bu böyle biline.

14.03.2017

Hollandalı ve Türkiyeli komünistler, iki ülke arasındaki gerilim üzerine ortak bir açıklama yaptılar. Açıklamada Türkiye ve Hollanda hükümetleri eleştirilirken, işçi sınıflarına iki ülke burjuvazisine karşı ortak mücadele çağrısı yapıldı.

12.03.2017

AKP, emperyalistlerin ülkemiz üzerindeki oyunlarının bir ürünüdür.

Hollanda’dan, Almanya’ya, ABD’den Britanya’ya... AKP’yi bu ülkenin tepesine konduran emperyalist güçler şimdi ona sırt çevirdiler diye AKP birden milletin temsilcisi oluvermez.

Tıpkı AKP’yi başımıza bela edenlerin şimdi kurtarıcımız haline gelemeyeceği gibi.

Bu rezillik derhal sona ermelidir.

İktidardaki çıkar çetesi, kendinden başka hiçbir şeyi düşünmeyen, ülkemiz için tam bir felakete dönüşmüş olan bu halk düşmanı yapıdan derhal kurtulmalıyız.

Emperyalizme de, onun ayarsız, haddini bilmez kuklalarına da HAYIR

 

 

08.03.2017

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, bu defa “hayır” diye haykırıyoruz. Sadece referandumlarına değil, bizi içine hapsetmeye çalıştıkları düzenlerine de “hayır” diyoruz. Emeğimize, bedenimize, yaşamımıza  el koyanlara “hayır” diyoruz.

25.02.2017

Referandumdan dikta heveslilerinin tüm çabasına rağmen halk yararına HAYIR’lı bir sonuç çıkarsa birdenbire rahata ermeyeceğiz.
Aynı şekilde gericiler “kazanırsa” da her şey bitmiş olmayacak. Ülkemiz ve halkımız bir oylama sonucuyla teslim olmayacak.

13.02.2017

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kuruluşunun üzerinden tam 50 yıl geçti. 50 yıl önce DİSK’i kuran irade, Türkiye burjuvazisinin ve onu temsil eden sermaye iktidarının işçi hareketini kontrol altına alma çabasına karşı bayrak açtı. 

12.02.2017

Siyasi iktidarın pervasız bir saldırganlıkla hareket etmesi, tepki ve dirençle karşılaştığı her yerde daha da zorbalaşması sadece kaçınılmaz sonuna daha da yaklaşması anlamına geliyor.

Bu zorbalığa karşı harekete geçenlerin ülkeyi bu noktaya taşıyan nedenleri ihmal etmesi ise aynı şeyleri yeniden ve yeniden yaşamamız dışında bir sonuç vermeyecektir.

02.02.2017

21 yıl önce Türkiye ve Yunanistan arasında gerilime ve çatışmaya neden olan Ege Denizi’ndeki Kardak Kayalıkları, tekrar her iki ülkenin burjuva siyasetçileri tarafından uluslararası bir kriz başlığı haline getirilmek isteniyor.

 

26.01.2017

İki gün içinde Başkanlık sisteminin oylanacağı referandumla ilgili "hayır" çalışması yapan 42 TKP üyesi gözaltına alındı. Hem oylama yapılacak, halk karar verecek diyen hem de seçeneklerden birinin sesini kısmaya çalışan AKP'nin tavrı, sandık konusundaki güvensizliği artırmaktan ve referandumun kendisini gayrimeşru hale getirmekten başka bir sonuç vermez. "Hayır" çalışmasındaki kararlı tavrımızı ise hiç değiştiremez.

23.01.2017

Grev yasağına karşı “mücadeleye devam” diyen işçiler bu ülkenin geleceğidir.

Geçen hafta binlerce metal işçisinin grevi AKP hükümeti tarafından yasaklandı.

Bu ilk değil. 2015 yılında da AKP metal işçilerinin grevini yasaklamış, patron örgütü MESS’in imdadına yetişmişti. Camda, madende, havayollarında da aynı saldırılar yaşandı.

AKP ile patronlar kol kola girdiler ve Türkiye’de grev hakkını ortadan kaldırdılar.

Ama unuttukları bir şey var.

Mücadele yasalara da yasaklara da sığmaz.