TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ
TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ

Açıklamalar

18.07.2017

AKP Türkiyesi'nden gökten düşen su damlacıkları ülkenin en büyük kentini esir alabiliyor. Bir doğa olayının İstanbul gibi bir şehri felç etmesinin tek sorumlusu AKP'nin yönettiği bu yağma düzenidir.

15.07.2017

Halkımızın asıl bayramı Amerikancılık, gericilik, emek düşmanlığı, piyasa ekonomisi bu ülkeden kapı dışarı edildiğinde kutlanacaktır.

04.07.2017

Türkiye Komünist Partisi’nin dün başlattığı “Asıl Adaletsizlik Sömürü Düzeni”dir çalışması emekçi halkımızın büyük ilgisini çekmiştir. Türkiye’nin dört bir yanında, özellikle fabrika ve işyerlerinde yaygın dağıtılan bildirilerde ve düzenlenen toplantılarda, sömürü gerçeğini görmezden gelerek ne adalet ne de özgürlük için mücadele verilebileceği vurgulanmaktadır

03.07.2017

ASIL ADALETSİZLİK SÖMÜRÜ DÜZENİDİR

Eşitlik olmayan yerde adalet olmaz.
Küçük bir azınlık milyon dolarlara hükmedecek; yüz milyonlarca kişi de açlık sınırının altında yaşam mücadelesi verecek. Adaletsizlik budur!
Bir tarafta fabrikalara, arazilere, yer altı ve yer üstü zenginliklerine el koymuş patronlar, diğer tarafta onların kasalarını doldurmak için düşük ücretlerle çalışan işçiler. Burada adalet yoktur!
 

03.07.2017

TKP, tüm Türkiye’de asıl adaletsizliğe karşı emekçilerle verdiği mücadeleyi bu hafta yoğunlaştıracak, ülkemizin gizlenemez gerçeği haline gelmiş adaletsizliğin kaynağına işaret edecek, bu kaynağın ortadan kaldırılması için sesini yükseltecektir. Halkımız bu çabayı ciddiye almalı, büyük bir buluşmanın vesilesi olacağı anlaşılan 9 Temmuz mitingi dahil olmak üzere bütün platformlarda adalet için sömürüye karşı mücadeleyi yükseltmelidir.

İşçi sınıfının sözünü söylemediği bir adalet arayışı olamaz. İşçilerin, emekçilerin sözü ise bellidir: Adalet mi dediniz, o halde sömürüyü ortadan kaldıracağız!

19.06.2017

ABD Başkanı Donald Trump, 16 Haziran 2017’de eski Başkan Obama’nın Küba’yla ikili ilişkileri geliştirme politikasını ilga ettiğini duyurarak Küba’ya karşı yeni hükümet politikasını açıkladı.

19.06.2017

9 Haziran Cuma gecesi, Türkiye Komünist Partisi'nin iddiaları, tarihi, geleneği ve siyaset ilkeleri ile hiç uyuşmayan bir görüntünün ortaya çıktığının farkındayız. Bu olumsuzluğun nedenlerine ilişkin elimizde ayrıntılı bir döküm bulunması, partimizin siyasal ve hukuki haklarının gasp edilmeye kalkılması, TKP bina ve üyelerinin saldırıya uğraması ne kadar önemli olursa olsun, bir yerden sonra gerçeği değiştirmiyor: Bu düzlem çirkindir. Türkiye Komünist Partisi bu düzlemin içinde durmaya devam etmeyecek.
 

19.06.2017

Manisa 1.Piyade Er Eğitim Alay Komutanlığı’nda askerler, bir ay içinde tam 4 kez zehirlendi.

Geçtiğimiz ay yaşanan zehirlenmede bir asker hayatını kaybederken, bugüne kadar yüzlerce asker tedavi altına alındı.

Askerler akıl almaz bir biçimde bir gün arayla yedikleri yemekten zehirleniyor, ama bu kepazeliğin sorumlularından hesap sorulmuyor.

16.06.2017

Nuriye ve Semih... 2 genç emekçi. Yıllarca çalışmış, emek verip dirsek çürütmüşler; bir meslek sahibi olmak, geçinebilmek için. Hepimiz gibi, hepimizin çocukları gibi, tüm emekçi halkımız gibi... Alınlarının teriyle, çalıp çırpmadan, bir başkasının emeğini sömürmeden onurluca yaşayabilmek için çalışmışlar. Biri öğretmen, diğeri akademisyen.

11.06.2017

10 Haziran Cumartesi günü, Erdek'te Boyun Eğme dergisi satışı yapan TKP üyelerine Erdek Cumhuriyet Meydanı'nda saldırı girişiminde bulunuldu. 50-60 kişilik faşist-gerici grup yayın satışı yapan parti üyelerine hakaret ve küfürler edip, ellerindeki beyzbol sopalarını, Filistin coplarını ve çakıları sallayarak tehditler savurmuşlardır.