TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ
TÜRKİYE KOMÜNİST PARTİSİ
13.02.2017 12:14

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) kuruluşunun üzerinden tam 50 yıl geçti. 50 yıl önce DİSK’i kuran irade, Türkiye burjuvazisinin ve onu temsil eden sermaye iktidarının işçi hareketini kontrol altına alma çabasına karşı bayrak açtı. 

12.02.2017 13:26

Siyasi iktidarın pervasız bir saldırganlıkla hareket etmesi, tepki ve dirençle karşılaştığı her yerde daha da zorbalaşması sadece kaçınılmaz sonuna daha da yaklaşması anlamına geliyor.

Bu zorbalığa karşı harekete geçenlerin ülkeyi bu noktaya taşıyan nedenleri ihmal etmesi ise aynı şeyleri yeniden ve yeniden yaşamamız dışında bir sonuç vermeyecektir.

04.02.2017 23:37

Patron partisi AKP hem kamusal bir hak olan emeklilik hakkına saldırı hem de patronlara fon yaratarak sermaye sahipleriyle nikah tazelemek amacıyla Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi(BES)'ni yürürlüğe koyarken işçi sınıfının partisi TKP de BES'ten toplu çıkışları örgütlemek için özel bir gazete hazırladı. Yasa kapsamındaki işyerileri için hazırlanan gazete ile patronların saldırısına hep birlikte vereceğimiz yanıtı örgütlüyoruz.

04.02.2017 23:33

İşçi sınıfına dönük saldırıların önemli işaretlerinden biri olan çocuk işçiliği her geçen gün yaygınlaşıyor. Eğitim alıp geleceğe hazırlanması gereken çocuklarımız patronların kâr hırsı nedeniyle tehlikeli koşullarda ve üç kuruşa çalıştırılıyor. Çalışmayı her yurttaş için bir hak olarak gören TKP, çocuk işçiliğin ise asla kabul edilemez olduğundan hareketle hazırladığı bildirileri çocuk işçiliğin yaygın olduğu Güngören-Çeşme bölgesi ve Çağlayan-Gürsel Mahallesi gibi noktalarda dağıtarak bir çalışma başlattı. 

 

02.02.2017 09:39

21 yıl önce Türkiye ve Yunanistan arasında gerilime ve çatışmaya neden olan Ege Denizi’ndeki Kardak Kayalıkları, tekrar her iki ülkenin burjuva siyasetçileri tarafından uluslararası bir kriz başlığı haline getirilmek isteniyor.

 

26.01.2017 20:18

İki gün içinde Başkanlık sisteminin oylanacağı referandumla ilgili "hayır" çalışması yapan 42 TKP üyesi gözaltına alındı. Hem oylama yapılacak, halk karar verecek diyen hem de seçeneklerden birinin sesini kısmaya çalışan AKP'nin tavrı, sandık konusundaki güvensizliği artırmaktan ve referandumun kendisini gayrimeşru hale getirmekten başka bir sonuç vermez. "Hayır" çalışmasındaki kararlı tavrımızı ise hiç değiştiremez.

23.01.2017 15:00

Grev yasağına karşı “mücadeleye devam” diyen işçiler bu ülkenin geleceğidir.

Geçen hafta binlerce metal işçisinin grevi AKP hükümeti tarafından yasaklandı.

Bu ilk değil. 2015 yılında da AKP metal işçilerinin grevini yasaklamış, patron örgütü MESS’in imdadına yetişmişti. Camda, madende, havayollarında da aynı saldırılar yaşandı.

AKP ile patronlar kol kola girdiler ve Türkiye’de grev hakkını ortadan kaldırdılar.

Ama unuttukları bir şey var.

Mücadele yasalara da yasaklara da sığmaz.

23.01.2017 14:07

Bu oyun bitsin artık. Hukuksuzluk, keyfilik, zorbalık, sömürü ve zulüm... Bunlara tam gaz devam etmek, işlediği insanlık suçlarında kendisini dokunulmaz kılmak için başkanlık isteyen bir zorba ve bu zorbanın fiili başkanlığını yıllarca seyredip şimdi onunla köşe kapmaca oynayan bir muhalefet.

Yeter! Bu oyun bitsin.

23.01.2017 14:00

Ülkemiz bir karanlığın içindedir.

Kız çocukları tecavüze uğramakta, zorla evlendirilmekte, diri diri yakılmaktadır.

Madenlere bir somun ekmek için girenlerin ölümle kovalamaca oynadıkları, insanların sıcak bir yatakta değil, zalim bir bombanın ya da sınır ötesinden gelen roketin ateşinde ölmeyi bekledikleri bir ülkedeyiz.

22.01.2017 17:02

Komünist Parti

28 Aralık 2016

Komünist Parti Merkez Komitesi yedi TKP üyesinin 8 Ocak tarihi için dün yaptıkları buluşma çağrısını olumlu bulmaktadır.